Strona główna | Rejestracja | Logowanie | Koszyk (0.00 zł)
  Produkty   |   Technika   |   Serwis   |   Partnerzy   |   Przykładowe realizacje   |   Konfigurator instalacji   |   Konfigurator centrala akumulacyjna   |   O nas   |   RODO   |   Kontakt
Instalacje wewnętrzne ogrzewania podłogowo-ściennego
Instalacje wewnętrzne wody zimnej i ciepłej łączone za pomocą tulei zaciskowej
Źródła zasilania budynku w energię cieplną
Dofinansowanie instalacji OZE - Prosument
Zbiorniki buforowe
Centrale akumulacyjne
Kolektory słoneczne
Akumulatory ciepła
Pompy ciepła
Kotły gazowe
Kotły zgazowujące drewno
Gazowe pompy ciepła
Płyty fundamentowe oraz stropy grzewcze
Fotowoltaika
Wentylacja z zastosowaniem gruntowego powietrznego wymiennika ciepła
PROJEKTY
ZALETY

Zaletą tego systemu jest równomierne rozłożenie temperatury w pomieszczeniu, w taki sposób, by uzyskać jednorodny profil temperaturowy pomiędzy podłogą a sufitem dzięki przytulnemu ciepłu pochodzącemu ze ścian. Połączenie ogrzewania i chłodzenia ściennego z podłogowym zwiększa znacznie powierzchnię grzania lub chłodzenia, co wpływa na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych systemu. Dzięki temu można zastosować niskoparametrowe źródło ciepła, jakim są alternatywne źródła energii, takie jak: energia solarna, pompy ciepła, energia geotermalna, itd.
Wyjątkową zaletą tego systemu jest zwiększona szybkość nagrzewania się lub chłodzenia ze względu na cieńszą powłokę w postaci tynku niż ma to miejsce na podłodze, gdzie stosuje się grubą warstwę jastrychu.
1. Komfort cieplny
Systemy ogrzewania płaszczyznowego ścienno-podłogowego BARON ogrzewają przyjemnym ciepłem przekazywanym głównie przez promieniowanie. Powierzchnie grzewcze cechuje komfortowa temperatura oraz zapewniony jest równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu. W odróżnieniu od statycznych systemów ogrzewania tworzy się równowaga promieniowania cieplnego między człowiekiem a powierzchnią pomieszczenia, dzięki czemu uzyskuje się optymalne poczucie komfortu.

2. Ekologiczne
Ze względu na wysoką moc grzewczą już przy niskiej temperaturze wody zasilającej systemy ogrzewania płaszczyznowego BARON można w idealny sposób połączyć z gazowymi kotłami kondensacyjnymi, pompami ciepła lub kolektorami słonecznymi.
3. Energooszczędność
Ze względu na wysoki udział promieniowania cieplnego w systemach ogrzewania płaszczyznowego BARON odczucie komfortu pojawia się przy włączonym ogrzewaniu już przy niskiej temperaturze pomieszczenia. Dzięki temu można ją obniżyć od 1 °C do 2 °C. Zapewnia to roczną oszczędność energii od 6% do 12%.
4. Przyjazne dla alergików
Dzięki niskiemu udziałowi energii konwekcyjnej w systemach ogrzewania płaszczyznowego BARON powstają minimalne zawirowania powietrza w pomieszczeniu. W ten sposób cyrkulacja i przenoszenie kurzu należą już do przeszłości. Dla ochrony dróg oddechowych - i nie tylko alergików.


Ogrzewanie podłogowe - elementy

1. Rura RAUTHERM S
- z sieciowanego nadtlenkowo polietylenu PE-Xa z warstwą antydyfuzyjną - trwałość, oporność na naciskanie i łatwość układania
2. Klipsy
Klips obrotowy BARON z polipropylenu dzięki uformowanym u góry dwóm klamrom z zaczepami oraz czterem spodnim klamrom zapewnia pewne mocowanie rur BARON na siatce montażowej BARON.
4. Tuleja zaciskowa
 • trwała i szczelna technika łączenia
  - bez uszczelki typu o-ring
  - optyczna kontrola połączenia
  - natychmiastowa możliwość obciążenia ciśnieniem
3. Siatka montażowa RM
- szczególnie polecana do dużych powierzchni
- proste i pewne łączenie drutami wiązałkowymi
- dybel łańcuchowy zabezpieczający siatkę przed wypłynięciem podczas wylewania jastrychu
- obrotowy klips rurowy montowany na stojąco przyrządem montażowym
- mocowanie rury na wcisk


Ogrzewanie i chłodzenie ścienne - elementy

Listwa montażowa RAUFIX
 • polecana do dużych powierzchni
 • wykonana z polipropylenu
 • długość 1 m
 • dowolne przedłużanie listew dzięki obustronnemu połączeniu zatrzaskowemu
 • zaczepy na spodzie listwy
 • mocowanie rury na wcisk
Rozdzielacz HKV-A z szafką podtynkową
 • zawory precyzyjnej regulacji w dopływie
 • termostat dla siłowników termicznych BARON na belce powrotu
 • przyłączeniowy śrubunek łączący w dopływie i powrocie
 • końcówka rozdzielacza z zaworem odpowietrzająco-spustowym
 • ocynkowane uchwyty z izolacją akustyczną
REGULACJA - GRZANIE CHŁODZENIE INSTALACJI ŚCIENNEJ

  System automatyki i regulacji firmy BARON:
 • spełnia wszystkie stawiane wymagania
 • kompletny system od regulacji temperatury zasilania po regulację temperatury grzania lub chłodzenia
 • perfekcyjnie dopasowane rozwiązania systemowe
 • przyjazny w montażu i obsłudze
 • rozbudowa modułow

INSTALUJECIE PAŃSTWO RURY REHAU DLA POPRAWY KOMFORTU ŻYCIA !

Coraz więcej projektantów i instalatorów przekonuje się o tym, że dzięki systemowi REHAU mogą zaoszczędzić cenny czas. Planowanie staje się łatwiejsze dzięki niewielkiej ilości komponentów. Czas montażu można skrócić o co najmniej 30%. Pracochłonne lutowanie, zgrzewanie lub gwintowanie należą już do przeszłości. Efekt końcowy montażu można skontrolować gołym okiem.
1. System kształtek
Do rur RAUHIS z RAU-VPE ( PE-Xa) oferowany jest cały system kształtek wykonanych z odpornego na odcynkowanie mosiądzu. Nierozłączne składające się z dwóch części ( kształtka z króćcem wewnętrznym i tuleja zaciskowa) połączenie, swoją trwałość zawdzięcza skurczowi własnemu rury VPE i zaciśnięciu tulei zaciskowej. Z tego względu system ten doskonale nadaje się do układania pod tynkiem. Zalety takiej techniki łączenia są widoczne przy wszystkich rodzajach robót budowlanych ( remontach, modernizacjach oraz budowaniu nowych obiektów ).
System instalacji wewnętrznej REHAU HIS 311 tuleja zaciskowa jest doskonale rozwiniętym systemem, którego żywotność wynosi co najmniej 50lat

System ten posiada wszystkie ważniejsze europejskie certyfikaty i świadectwa kontrolne:
 • Dopuszczenie UEAtc w prawie wszystkich krajach europejskich
 • Badania i kontrola DVGW ( znak kontrolny nr K 164, V 059, V 060, V 061 i V 069 ) ÖVGW 1.094, SVGW
 • Umowa gwarancyjna zZVSHK
 • Decyzja COBRTI Instal w Warszawie nr 256/94
 • pozytywną ocenę higieniczną nr W/588/91 wydaną przez PZH
 • certyfikat ISO wg ISO 9001
2. Rura montażowa
Rury RAUHIS są sieciowane peroksydacyjnie. Nie ulegaja korozji powierzchniowej i wżernej. Wytrzymują również przeciążenia temperaturowe do 95 °C przy ciśnieniu 10 bar. Rury RAUHIS przysytosowane są do transportowania wody pitnej; są higienicznie neutralne i toksykologicznie obojętne.Poza tym są elastyczne, łatwe w obróbce oraz odporne na surowe warunki budowlane.

Poszanowanie energii

Światowe zużycie energii podwoiło się od roku 1970, a do roku 2030 potroi się. Skutek: kurczą się zasoby paliw kopalnych - ropy naftowej i gazu - a ceny energii stale rosną. A do tego, wysokie emisje CO2 wpływają negatywnie na klimat. Efektywność energetyczna jest dzisiaj niezbędnie konieczna, by zabezpieczyć nam bezpieczną pod względem energetycznym przyszłość.

Energia słoneczna

Energia promieniowania słonecznego jest całkowicie bezpłatna i pozwala dzięki zastosowaniu kolektorów słonecznych na zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku, szczególnie poprzez oszczędności w podgrzewaniu c.w.u.Instalacja solarna może stanowić uzupełnienie systemu grzewczego zarówno nowego, jak i modernizowanego. Oszczędności roczne w podgrzewaniu ciepłej wody użytkowej mogą sięgać 60%, a w samych miesiącach letnich do 100%, dzięki czemu kocioł grzewczy może być wówczas całkowicie wyłączany z pracy. Firma BARON oferuje wysokosprawne i doskonałe jakościowe kolektory płaskie i próżniowe firmy Viessmann dla każdych warunków zabudowy i dla każdych potrzeb ciepła.Gaz ziemny

Jeżeli poszukują Państwo kompaktowego i maksymalnie efektywnego systemu grzewczego opartego o gaz ziemny, mogą go Państwo znaleźć w gazowej technice kondensacyjnej. Dzięki innowacyjnym wiszącym kotłom kondensacyjnym Vitodens, uzyskać można najwyższy komfort użytkowania i oczekiwany poziom komfortu cieplnego przy maksymalnym wykorzystaniu energii gazu ziemnego i przy pełnym poszanowaniu środowiska naturalnego. Firma Viessmann od lat jest pionierem w branży grzewczej, która w swojej szerokiej ofercie dysponuje innowacyjnymi kotłami kondensacyjnymi na gaz, które w racjonalny sposób zaopatrują pomieszczenia w energię cieplną.
Wykorzystanie utajonej energii cieplnej

W tradycyjnych kotłach, wyrzucane bezpowrotnie do atmosfery spaliny, mają bardzo wysoką temperaturę (ok. 100o C), która jest tracona bezpowrotnie. Innowacyjność kotłów kondensacyjnych polega na odzysku energii cieplnej ze spalin. W ten sposób wytworzone ciepło jest dalej przekazywane wodzie grzewczej, zasilającej instalację centralnego ogrzewania Ta dodatkowa ilość ciepła jest pobierana dzięki wykropleniu wody ze spalin- kondensacji. Uwzględniając ten efekt oraz nowoczesne rozwiązania techniczne, kocioł kondensacyjny będzie oszczędniejszy od tradycyjnego o ok. 15- 20%, zaś jego sprawność dochodzi do 109%.

O ile w niskotemperaturowych kotłach grzewczych unika się doprowadzania do kondensacji spalin, aby nie zawilgacać powierzchni wymiany ciepła, to w technice kondensacyjnej postępuje się odwrotnie: tutaj kondensacja spalin jest właśnie pożądana, aby można było, oprócz ciepła spalin, wykorzystać również utajoną energię cieplną, zawartą zawartą w parze wodnej. Dodatkowo redukuje się przy tym znacznie ilość ciepła odprowadzanego przez komin, gdyż temperatura spalin może być tu wydatnie obniżona w stosunku do kotłów niskotemperaturowych.


Palnik Matrix
Dla sczególnie niskoemisyjnego spalania oraz wysokiej sprawności kotła.
Powierzchnia wymiany ciepła Inox-Radial

Dla realizacji zasady laminarnego przekazywania ciepła opracowano powierzchnię wymiany ciepła Inox-Radial wykonaną ze zwiniętej śrubowo kwadratowej rury ze stali szlachetnej. Między poszczególnymi zwojami pozostaje dzięki specjalnym przetłoczeniom, odstęp o wielkości dokładnie 0,8 mm. Ten odstęp, dobrany do specjalnych warunków przepływu spalin, gwarantuje, że w szczelinie powstaje przepływ laminarny, bez warstwy przypowierzchniowej zapewniający doskonałe przekazywanie ciepła. Spaliny o temperaturze 900°C ulegają schłodzeniu w tej szczelinie na długości zaledwie 36 mm.
System Lambda Pro Control rozpoznający automatycznie każdy rodzaj zastosowanego gazu, reguluje ciągle skład mieszanki gazowo-powietrznej
 • brak konieczności wymiany dysz przy zmianie rodzaju gazu
 • niskoemisyjne i efektywne spalanie, także przy niestabilnej kaloryczności gazu,
 • gwarantowana cicha praca palnika
poprzez zastosowanie wentylatora o niskiej prędkości obrotowej


Ciepło natury

Ciepło natury można wykorzystać bezpośrednio z otoczenia Państwa budynku. Pompy ciepła Vitocal firmy Viessmann mogą pozyskiwać ciepło z wody, gruntu, a nawet powietrza. Zastosowanie pompy ciepła może mieć miejsce zarówno w budynkach nowych, jak i modernizowanych, które stają się niezależne od innych paliw, nie potrzebują również składu opału czy też komina. Pompy ciepła wykorzystują energię odnawialną ze środowiska naturalnego. Ciepło słoneczne, zakumulowane w gruncie, wodzie gruntowej i powietrzu, przekształcają przy pomocy energi elektrycznej w komfortowe ciepło grzewcze.Pompy Vitocal są tak wydajne, że mogą służyć jako jedyny dostawca ciepła przez cały rok. Firma BARON oferuje wysokosprawne i doskonałe jakościowe pompy ciepła firmy Viessmann w mocach 4,8 do 106,8 kW.

Drewno opałowe

Drewno stanowi w pełni ekologiczne paliwo, spala się z tzw. zerowym bilansem dwutlenku węgla CO2, to znaczy - tyle związku CO2 pochłania z otoczenia w okresie wzrostu, ile następnie oddaje w procesie spalania.

KOTŁY NA DREWNO
Jeżeli poszukują Państwo niezależnego od paliw kopalnych systemu grzewczego, funkcjonującego w pełnym poszanowaniu środowiska naturalnego, trzeba zwrócić uwagę na nowoczesne kotły firmy Viessmann opalane drewnem.

Kotły Vitoligno 100 pracują szczególnie efektywnie dzięki technice spalania gazu drzewnego powstającego w procesie tzw. pyrolizy drewna.

W komorze zasypowej drewno po usunięcia tlenu tylko żarzy się. Powstający gaz drzewny zasysany jest przez dmuchawę spalin do komory spalania z węglikiem krzemu i tam po wymieszaniu z doprowadzonym powietrzem wtórnym ulega czystemu spaleniu w wysokiej temperaturze.
Technika zgazowania umożliwia uzyskanie wysokich współczynników sprawności przy niskich wartościach emisji. Duże, przewodzące wodę dodatkowe powierzchnie ogrzewalne w połączeniu z dmuchawą spalin utrzymują niskie temperatury gazów spalinowych i zapewniają dobre wykorzystanie paliwa.
KOMINKI
Ogień w kominku tworzy romantyczny nastrój i nastrojowe momenty.
W przeciwieństwie do pieca kominek jest przede wszystkim przyjemnością dla oka.
Nic nie budzi więcej emocji w domowym otoczeniu niż atmosfera roztaczająca się wokół kominka.
kominków otwartych coraz częściej buduje się dziś kominki zamknięte z zabudowanym wewnątrz wkładem.
Ma to sens, ponieważ zapobiega to nie tylko wypadaniu okruchów żaru, ale przede wszystkim wielokrotnie podnosi skuteczność grzewczą.
Te kominki można wykonać jako kominki konwekcyjne, akumulacyjne, czy nawet wyposażyć w kocioł grzewczy.

Firma BRUNNER jako specjalista w dziedzinie spalania drewna oferuje nie tyko dobre wkłady kominkowe lecz doskonałe systemy spełniające każde życzenie ciepła, z dużą ilością ognia, czystymi szybami i dopracowanymi szczegółami.

 

 

DOFINANSOWANIE INSTALACJI - PROSUMENT

 

 

 

 

Program „Wspieranie rozproszonych, odnawialnych źródeł energii Część 4) Prosument - linia dofinansowania z przeznaczeniem na zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii

 

Prosument – co to jest i jaki ma cel

PROSUMENT to  program, który ma na celu promowanie nowych technologii OZE oraz postaw prosumenckich (podniesienie świadomości inwestorskiej i ekologicznej), a także rozwój rynku dostawców urządzeń i instalatorów, oraz zwiększenie liczby miejsc pracy w tym sektorze. Będzie to prowadzić do ograniczenia lub uniknięcia emisji COw wyniku zwiększenia produkcji energii z odnawialnych źródeł.

Pilotażowa część programu w wysokości 300 mln zł uruchomiona została w latach 2014-2015. Cały program obowiązuje do 2020 roku (zawieranie umów do 2018 roku).

Kto może otrzymać dofinansowanie?

Osoby fizyczne posiadające prawo do dysponowania budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym albo prawo do dysponowania budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym w budowie, wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie mieszkaniowe zarządzające budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi.

Na co można uzyskać dofinansowanie?

Dofinansowanie przedsięwzięć obejmie zakup i montaż nowych instalacji i mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii do produkcji:

·        energii elektrycznej

·        ciepła i energii elektrycznej (połączone w jedną instalację lub oddzielne instalacje w budynku),

dla potrzeb budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub wielorodzinnych, w tym dla wymiany istniejących instalacji na bardziej efektywne i przyjazne środowisku. Finansowane będą instalacje wykorzystujące:

·        źródła ciepła opalane biomasą, pompy ciepła oraz kolektory słoneczne o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt,

·        systemy fotowoltaiczne, małe elektrownie wiatrowe, oraz układy mikrokogeneracyjne (w tym mikrobiogazownie) o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40 kWe.

 

Co ważne, program nie przewiduje dofinansowania dla przedsięwzięć polegających na zakupie i montażu wyłącznie instalacji źródeł ciepła. Instalacja źródeł ciepła musi być połączona z instalacją do produkcji energii elektrycznej.

Podstawowe zasady udzielania dofinansowania:

·        pożyczka/kredyt preferencyjny wraz z dotacją łącznie do 100% kosztów kwalifikowanych instalacji,

·        dotacja w wysokości 20% lub 40% dofinansowania (15% lub 30% po 2015 r.),

·        maksymalna wysokość kosztów kwalifikowanych 100 tys. zł - 450 tys. zł, w zależności od rodzaju beneficjenta i przedsięwzięcia,

·        określony maksymalny jednostkowy koszt kwalifikowany dla każdego rodzaju instalacji,

·        oprocentowanie pożyczki/kredytu: 1%,

·        maksymalny okres finansowania pożyczką/kredytem: 15 lat.

·        wykluczenie możliwości uzyskania dofinansowania kosztów przedsięwzięcia z innych środków publicznych


 

 

ZBIORNIKI BUFOROWE

 

Efektywne gromadzenie i przekazywanie energii z różnych źródeł

w warstwowym zasobniku buforowym firmy BARON

Wychodząc naprzeciw teraźniejszym i przyszłym potrzebom już dwanaście lat temu nasza firma podjęła się produkcji wysoko sprawnych zbiorników buforowych w pojemnościach od 500 do 2000 l, a od dwóch lat produkujemy także duże, zewnętrzne (naziemne i podziemne) akumulatory ciepła w pojemnościach od 2000 do 30000 litrów. Akumulatory te umożliwiają gromadzenie letnich nadwyżek energii solarnej, która później zostanie oddana do ciepłej wody lub ogrzewania niskotemperaturowego- ścienno podłogowego o parametrze na zasilaniu nie przekraczającym 22-28 stopni Celsjusza. W niedalekiej przyszłości tego typu rozwiązania przejmą całkowite pokrycie energii w budownictwie jednorodzinnym i nie tylko.

 

Dla źródeł zasilania

warstwowy i akumulacyjny system ładowania i rozładowywania zasobnika buforowego BARON

Odpowiednie usytuowanie króćców i wężownic oraz duży zakres dostępnych pojemności, dają możliwie najlepsze wykorzystanie energii z wielu źródeł i poprawiają ich sprawność działania.


Dla kolektorów najistotniejsza jest odpowiednia pojemność akumulacji. Często nie do wymiarowanie zasobnika jest przyczyną przegrzania baterii słonecznych, a tym samym skrócenia żywotności wszystkich elementów instalacji solarnej. Również warstwowy rozkład temperatur w zasobniku buforowym BARON pozytywnie wpływa na funkcjonowanie kolektorów. Niska temperatura w dolnej strefie zasobnika zwiększa efektywność odzysku energii (15-30%) w okresie wiosny i jesieni. Natomiast wysoka temperatura w górnej części zasobnika BARON pozwala na długo zachować komfortową temperaturę ciepłej wody użytkowej.


Dla kominków i kotłów na paliwo stałe efektywna praca odbywa się w wysokich temperaturach spalania. Przy odpowiednim połączeniu ze zbiornikiem buforowym BARON można tę temperaturę płynnie utrzymywać na poziomie 70-85 °C bez hamowania procesu spalania. Przyczynia się to do zmniejszenia emisji substancji szkodliwych do atmosfery, poprawy obsługi urządzeń, braku osadów smolnych i ograniczenia ilości popiołu. Efektywniejsze spalanie przekłada się na zmniejszenie zużycia opału  (nawet do 30%) oraz kilku krotne przedłużenie żywotności urządzeń.

Dla pomp ciepła prawidłowa i oszczędna praca zachodzi w zakresie niskich temperatur 25-40°C, dotyczy to również przygotowania ciepłej wody użytkowej. Możliwość taką daje nam zasobnik buforowy BARON, dzięki wydajnemu wymiennikowi o dużej powierzchni wymiany dla ciepłej wody. Duża pojemność zasobnika pozwala również na pracę pompy w taryfie nocnej, co daje nam nawet 50% oszczędności.

 

KOMPLEKSOWE OSZCZĘDZANIE ENERGII
Zasobniki buforowe firmy BARON stanowią ważny element oszczędnych i ekologicznych instalacji.
Dodatkowo wyposażone w zestawy pompowe i automatykę tworzą kompaktowe centrale akumulacyjne.

Różnice w zbiornikach i ich rozwiązania

 

 

Zbiornik buforowy firmy BARON o pojemnościach od 500-2000l.

Typowy emaliowany zbiornik pojemnościowy w przedziale od 250- 500l. z dwoma wężownicami.

 

Odporność na wysokie temperatury

Zwiększona odporność dzięki elastycznej budowie wymienników wewnętrznych ze stali szlachetnej (typ 316 L).

Mała odporność emalii na wysokie temperatury, praca elementów stalowych, zmiany ciśnienia zasobnika, rozszerzalność znacznie skracają żywotność tego typu zbiorników.

Gwarancja

10 lat (możliwość przedłużenia do 40 lat)

2-3 lat

Powierzchnia wymiany ciepła dla c.w.u.

4,5-7,2 m²

Średnio od 0,6-2,6 m²

Powierzchnia wymiany ciepła dla solarów

1,45-2,6m²

Średnio od 0,6-2,6 m²

Warstwowość temperaturowa zbiorników

Specjalna konstrukcja wewnętrzna i usytuowanie króćców przyłączeniowych ogranicza do minimum zawirowania, ze względu na warstwowe ładowanie i rozładowywanie zbiornika. Przepływowy wymiennik ułożony od dolnej strefy zbiornika do jego górnej części wychładza najpierw dół zbiornika warstwowego i poprawia sprawność kolektorów nawet do 30%.

Brak warstwowego ładowania i rozładowywania zbiornika ze względu na zbyt małą pojemność. Każdorazowy dopływ zimnej wody powoduje zawirowanie w całym zbiorniku obniżając temperaturę w całej jego objętości.

Higieniczność

Zastosowanie przepływowego wymiennika posiadającego małą pojemność, a dużą wydajność powoduje stałą wymianę wody.

Turbulentny przepływ dodatkowo eliminuje w nim martwe strefy, dzięki temu nie dochodzi do zalegania wody i rozwoju bakterii. Co więcej nie wymaga przegrzewu.

Zalecany cotygodniowy podgrzew wody do temperatury 65-75 stopni Celsjusza celem wyeliminowania rozwoju groźnych bakterii, w tym legionelli w strefach martwych zbiornika, bo takowe istnieją najczęściej w okolicach wężownic.

Odporność na odkładanie się kamienia

W wymienniku z rur spiralnie pofalowanych dochodzi do powstawania turbulencji, które stale mieszają i wymieniają wodę. Przepływ środkowy nakryty zostaje przez składową krętu, co powoduje dodatkowe zawirowania. Dzięki temu zachodzi maksymalna wymiana ciepła pomiędzy medium w zbiorniku, a wodą w wymienniku, bez odkładania się osadów wapiennych. Nie jest wymagana anoda.

Występuje osadzanie się kamienia w i na wymienniku. Konieczność czyszczenia najczęściej chemiczną metodą usuwania kamienia. Częściowo zapobiega temu anoda, co stanowi dodatkowy koszt eksploatacji.

Pojemność

500l. – 2000l.

250l. – 500l.

Izolacja

Miękka pianka PUR 10cm lub twarda 7,5cm

Najczęściej od 4-6cm

Uzysk energii z kolektorów jest tym większy im mniej kolektorów przypada na większą pojemność zbiornika

Jak pojemność zbiornika wpływa na sprawność: zbiornik o pojemności 750l + 4,6m² kolektora= sprawność o 50% większa.

Zbiornik o pojemności 300l + 4,6m²= sprawność mniejsza prawie o 50% przy tej samej powierzchni kolektora, co ze zbiornikiem o pojemności 750l.

Uniwersalność

Dowolna ilość źródeł ciepła.

Ilość źródeł ciepła jest najczęściej ograniczona do dwóch.

Gwarancja jaką oferujemy na zbiorniki buforowe to dziesięć lat z możliwością przedłużenia do czterdziestu.

Jest to spory kawał czasu, lecz decyzję o możliwości jej przedłużenia podjęliśmy po dziesięcioletnim okresie stałych testów i obserwacji eksploatowanych setek egzemplarzy działających bezawaryjnie u naszych klientów. Warunek jest jeden, zawsze najwyższa jakość w rozsądnej cenie opłaca się wykonawcy i inwestorowi. Czas na naprawy to czas bezpowrotnie stracony, który może być wykorzystany na montaż nowych instalacji.


 

 

CENTRALE AKUMULACYJNE

Centrala akumulacyjna - inteligentne tworzenie zapasów ciepła      

Już od 1998 roku nasza firma zajmuje się wykonawstwem centrali akumulacyjnych, czyli urządzeń pozwalających na optymalne gromadzenie ciepła z różnych źródeł, oraz jego przekazywanie do instalacji c.o. i c.w.u.. "Sercem" centrali jest zbiornik buforowy, produkowany również przez naszą firmę, wyposażony w wężownice przepływowe: solarną (w przypadku instalacji kolektorów słonecznych) i ciepłej wody użytkowej.

Centrala może tworzyć kompletną w każdym detalu kotłownię. Pozwala na łączenie kilku źródeł ciepła, zarówno tych konwencjonalnych (kocioł na paliwo stałe, kominek z płaszczem wodnym), jak i odnawialnych źródeł energii (kolektory słoneczne, pompa ciepła, grzałki elektryczne). Konfiguracja centrali (pojemność zbiornika, źródła zasilania w energię cieplną, itp.) zależna jest od konkretnego rozwiązania instalacji.

Na przestrzeni lat wypracowaliśmy niezwykle skuteczne, sprawne i trwałe rozwiązania, przynoszące użytkownikom wiele korzyści i oszczędności. Praca centrali jest całkowicie zautomatyzowana. Energia ze źródeł ciepła gromadzona jest w zbiorniku buforowym w sposób uporządkowany i oszczędny, wykorzystując najpierw źródła odnawialne, jak kolektory słoneczne czy pompy ciepła, a dopiero w dalszej kolejności kocioł gazowy. 

Centrala jest wyposażona w komplet przyłączy i gniazd przyłączeniowych pasujących do siebie z możliwością dalszej prostej rozbudowy o nowe źródła energii lub odbiorniki (np. basen). Konstrukcja centrali, sposób przygotowania wody użytkowej (wymiennik ze stali nierdzewnej), wysokiej klasy użyte materiały zapewniają długowieczność oraz prawidłowe funkcjonowanie systemu. Za pomocą odpowiednio skonfigurowanej automatyki w miarę zapotrzebowania dostarczane jest do pomieszczeń przyjemne ciepło oraz gorąca woda użytkowa. 

Centrale jak i same zasobniki buforowe BARON mają szeroki zakres zastosowania. Ich zalety docenione zostały przez wielu użytkowników domków jedno i wielo rodzinnych, hoteli, obiektów przemysłowych, uzdrowiskowych itp.. 

 

Zalety:

 • Małe wymiary i szybki montaż za pomocą listwy montażowej (zabudowa trwa tylko kilka godzin);
 • Optymalne wykorzystanie energii słonecznej – dzięki warstwowemu rozkładowi temperatury – niska temperatura w dolnej części zbiornika, wspomaganie centralnego ogrzewania;
 • Mała pojemność wody i duża powierzchnia wymiany ciepła zapewniają dobre przekazywanie ciepła i tym samym dużą wydajność poboru higienicznie przygotowanej ciepłej wody użytkowej;
 • Jedna automatyka z kompletnym oprogramowaniem dla wszystkich elementów systemu z możliwością dalszej rozbudowy i zdalnego monitoringu oraz obsługi przez Internet.

Korzyści dla urządzeń grzewczych:

Kominki i kotły na paliwo stałe:

- bezpieczna eksploatacja

- stała temperatura powrotu

- wyższa sprawność (mniejsze zużycie paliwa)

- mniejsza emisja zanieczyszczeń

Kolektory słoneczne:

- wyższa sprawność i żywotność

- układ hydrauliczny i automatyka przystosowane do wspomagania niskotemperaturowych instalacji c.o.

Kotły gazowe:

- pełna kondensacja przy ogrzewaniu niskotemperaturowych instalacji c.o. również przy ładowaniu c.w.u.

Pompy ciepła:

- płynniejsza praca

- możliwość ładowania w tańszej taryfie

- energia elektryczna gromadzona jest w postaci termicznej

 

  


 

 

KOLEKTORY SŁONECZNE

 

 

O KOLEKTORACH...

 

\Jaka jest nasza wizja przyszłości energii słonecznej?

Czysta, darmowa, bezpieczna dla środowiska energia słoneczna teraz tańsza w inwestycji o 45%. Stała się możliwością znacznego obniżenia domowych rachunków i poprawienia komfortu życia własnego, a także tego wokół nas, o którym nie powinniśmy zapominać.

To, czym chcielibyśmy się z państwem podzielić to nasze spostrzeżenia i doświadczenia nabyte w okresie ponad czterdziestu lat w zakresie instalacji grzewczych, a przede wszystkim instalacji solarnych kolektorów płaskich i próżniowych oraz wyjaśnienie, dlaczego nie próżniowych. Chcemy także powiedzieć kilka zdań na temat systemów ogrzewań niskotemperaturowych, które również nadają się do wspomagania energią słoneczną.

Doświadczenie nabyte w okresie prawie pół wieku przez naszą firmę, sprawdzeni dostawcy, systemy i rozwiązania procentują niezawodnością, oszczędnością eksploatacji i komfortem użytkowania instalacji.

Dlaczego warto inwestować w kolektory słoneczne?

Potencjał w energii słonecznej jest ogromny (i to słowo nie jest przesadne). Jednym z głównych problemów na dzień dzisiejszy jest jego akumulacja bez dużych strat i kosztów inwestycyjnych. Jeśli ceny paliw i zmiany w środowisku będą tak drastycznie rosły jak obecnie, korzystanie z energii słonecznej stanie się koniecznością i ratunkiem przed całkowitą degradacją środowiska naturalnego.

Jakie są doświadczenia naszej firmy w instalacji i produkcji tej technologii?

Pierwszy zestaw kolektorów zamontowaliśmy około siedemnaście lat temu i działają do dziś. Są to płaskie kolektory o prostej, harfowej budowie absorbera miedzianego, pokryte czarnym chromem. Do gromadzenia energii posłużył emaliowany zbiornik, który już po pięciu latach niestety był do wymiany (podobno te teraz produkowane są lepsze, ale wolimy nie sprawdzać i produkujemy własne zbiorniki ze stali nierdzewnej). Wyżej przedstawiony kolektor jest obecnie rzadziej stosowany przez naszą firmę, ze względu na mniejszą sprawność, szczególnie w zestawach z większą ilością kolektorów lepszym rozwiązaniem jest płaski kolektor wyposażony w meandrowy (wężownicowy) układ przewodów, absorber również miedziany pokryty bardziej ekologiczną warstwą Sol- Titan. Meandrowy układ przewodów w kolektorze pozwala na równomierny odbiór energii na całej powierzchni absorbera nawet w zestawie dziesięciu sztuk, co nie jest osiągalne w przypadku rozwiązań w systemie harfowej budowy przewodów absorbera.

Jaka jest nasza opinia o nowych rozwiązaniach z kolektorami próżniowymi, czy warto?

Nie takich znowu nowych, ponieważ nasz kontakt z kolektorem próżniowym miał miejsce jakieś dwanaście lat temu, kiedy to zamontowaliśmy go u siebie na próbę, jak to zwykle robimy. Początkowo dużo się po nich spodziewaliśmy, lecz efekt nas rozczarował i to dobrze, że nas a nie naszych klientów, choć zdarzało się, że na wyraźne życzenie klienta prawdopodobnie pod wpływem artykułów reklamowych z różnych czasopism musieliśmy zamontować kolektor próżniowy. Niektórzy dzisiaj już wiedzą, że nie zawsze to, co jest napisane w gazetach sprawdza się w praktyce. Słabe punkty kolektorów próżniowych to:

 • Mała faktyczna powierzchnia absorbera w porównaniu z powierzchnią brutto (dla przykładu kolektor próżniowy o powierzchni 4,2m² ma tylko 3m2 powierzchni absorbera lub nawet mniej, u niektórych tańszych producentów);
 • Delikatna budowa jest przyczyną częstych rozszczelnień próżni oraz uszkodzeń wywołanych m.in. przez napór zalegającego śniegu, uderzenia gałęzi przenoszonych przez silne wiatry, opady gradu itp. Nie bez przyczyny bardziej zapobiegliwi handlowcy dają kilka rur na wszelki wypadek;
 • Brak możliwości odśnieżenia powierzchni absorbera zimą za pomocą odwróconego obiegu, co jest możliwe w płaskim kolektorze.

Testowaliśmy u siebie jeden z najlepszych próżniowych kolektorów europejskich i wyszło na to, że jak mogły wykazać się nieco wyższą sprawnością przy temperaturach ujemnych to zalegający śnieg uniemożliwił im to. Natomiast w tym samym czasie na zainstalowanym obok zestawie płaskich kolektorów śnieg sam zsunął się dając lepszy uzysk ciepła pomimo nieco większych strat kolektora;

 • Wysoka temperatura stagnacji +250 stopni (przy brak prądu) wpływa na przyśpieszone starzenie lub przepalenie płynu solarnego, rozszczelnienie instalacji i zmniejszenie wydajności;

Reasumując, nie bez powodu kilka dużych, szanujących się i klientów firm europejskich wycofało się z produkcji kolektorów próżniowych pozostając przy sprawdzonych płaskich. Nie mniej jednak pozostałości reklamy kolektorów próżniowych pozostały na rynku, co wykorzystały firmy sprowadzające zamienniki chińskie, które stanowią przynajmniej 90% tych dostępnych w Polsce. Szkoda tylko, że pozostawią po sobie trudną do naprawienia niechęć do instalacji słonecznych, bo już takową zauważamy.

Jaka jest nasza propozycja efektywnego gromadzenia energii słonecznej?

Wychodząc naprzeciw teraźniejszym i przyszłym potrzebom już dwanaście lat temu nasza firma podjęła się produkcji wysoko sprawnych zbiorników buforowych w pojemnościach od 500 do 2000 l, a od dwóch lat produkujemy także duże, zewnętrzne (naziemne i podziemne) akumulatory ciepła w pojemnościach od 2000 do 30000 litrów. Akumulatory te umożliwiają gromadzenie letnich nadwyżek energii solarnej, która później zostanie oddana do ciepłej wody lub ogrzewania niskotemperaturowego- ścienno podłogowego o parametrze na zasilaniu nie przekraczającym 22-28 stopni Celsjusza. W niedalekiej przyszłości tego typu rozwiązania przejmą całkowite pokrycie energii w budownictwie jednorodzinnym i nie tylko.

Czy inwestycja ekologiczna oznacza droższą?

Nie do końca można się z tym zgodzić, ponieważ urządzenia ekologiczne są wydajniejsze oraz oszczędniejsze w eksploatacji. Zwrot kosztów inwestycji np. kolektorów słonecznych do celów wody użytkowej z dofinansowaniem może wahać się od 4-6 lat, a żywotność dobrych kolektorów płaskich spada po 20 latach zaledwie od 3-5% (dane producenta według badań). Dlatego warto inwestować.

Czy można korzystać z dopłat unijnych? Na jakich warunkach? Kto może? Ile procent? Do jakiej kwoty? Do kiedy można składać wnioski?

Na te pytania znajdziecie państwo odpowiedz na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także na naszej stronie w zakładce techniki: dotacje na kolektory.

Ile trzeba zainwestować, co wybrać i jakie rozwiązania techniczne?

Takie pytania można kierować bezpośrednio do nas. Dodatkowo dla ułatwienia stworzyliśmy dla państwa bardzo prosty w obsłudze internetowy konfigurator doboru urządzeń instalacji ogrzewania, wody użytkowej, kominków z płaszczem wodnym, kolektorów słonecznych dla pokrycia 60-70% lub 80-100% ciepłej wody użytkowej i nie tylko.

Na pewno w rozwiązania z kolektorami słonecznymi warto inwestować, gdyż naszym zdaniem jest to najpewniejsza lokata. Korzystamy z niej przez długie lata, a na tańszą energię niż słońce nie ma co liczyć. Mądre gospodarowanie energią słońca zawsze się opłaca, nawet bez dopłat, a jeśli są to tym bardziej!


 

 

AKUMULATORY CIEPŁA

 

Zintegrowany system dla domów niezależnych energetycznie- zbiornik akumulacyjny połączony z baterią słoneczną, małą elektrownią wiatrową jest w stanie przy odpowiednim doborze pokryć 80-100% potrzebnej energii w twoim domu.

Od dwóch lat nasza firma zajmuje się produkcją dużych, zewnętrznych (naziemnych i podziemnych) akumulatorów ciepła w pojemnościach od 2000 do 30000 litrów. Akumulatory te umożliwiają gromadzenie letnich nadwyżek energii solarnej, która później zostanie oddana do ciepłej wody lub ogrzewania niskotemperaturowego- ścienno podłogowego o parametrze na zasilaniu nie przekraczającym 22-28 stopni Celsjusza. W niedalekiej przyszłości tego typu rozwiązania przejmą całkowite pokrycie energii w budownictwie jednorodzinnym i nie tylko.


 

 

POMPY CIEPŁA

 

Znalezione obrazy dla zapytania vitocal 200S

 

 

 

 

Jak działa pompa ciepła ?

Pompa ciepła wykorzystuje darmową energię ze środowiska naturalnego. Ciepło słoneczne zakumulowane w gruncie, wodzie gruntowej lub z powietrza atmosferycznego (okreslane jako dolne źródła ciepła) i przy pomocy energii elektrycznej przekształca w komfortowe ciepło grzewcze:

A dokładniej - w parowniku, energia środowiska naturalnego przekazywana jest czynnikowi roboczemu krążącemu w pompie ciepła. Jako czynniki robocze stosowane są zazwyczaj: R407C, R410A, R404A i R134A – nie zawierają halogenów, są nietoksyczne, biologicznie degradowalne i niepalne.  Czynnik roboczy o niskiej temperaturze wrzenia (nawet poniżej 0°C), ulega odparowaniu a tym samym odbiera pewną ilość ciepła ze środowiska naturalnego. Następnie, odparowany czynnik roboczy zasysany jest przez sprężarkę gdzie jest sprężany – wzrasta jego ciśnienie i temperatura. Para czynnika o podwyższonym ciśnieniu i temperaturze kierowana jest do skraplacza gdzie ulega skropleniu i przekazuje ciepło wodzie grzewczej zasilającej instalację centralnego ogrzewania budynku (górne źródło ciepła). W pompach ciepła jako parownik (oprócz pompy wykorzystującej powietrze jako źródło ciepła) i skraplacz stosuje się głównie płytowe wymienniki ciepła ze stali szlachetnej. Po oddaniu ciepła w skraplaczu czynnik roboczy przepływa przez zawór rozprężny gdzie powraca do parametrów wyjściowych tj. niskiego ciśnienia i temperatury. Ponownie ulega odparowaniu w parowniku i cykl się powtarza.

 

 

Można powiedzieć, że pompa ciepła transportuje ciepło z dolnego źródła ciepła do górnego. Przy czym pobiera również energię elektryczną potrzebną do napędu sprężarki. Energia przekazana wodzie grzewczej jest więc sumą ciepła pobranego w parowniku (ciepło ze środowiska) i energii elektrycznej pobieranej do napędu sprężarki. Nowoczesne pompy ciepła pobierają około 70% ciepła potrzebnego do ogrzewania budynku ze środowiska naturalnego, a jedynie w 30% energię elektryczną do napędu sprężarki i wszystkich urządzeń elektrycznych pracujących w instalacji.

Rodzaje pomp ciepła:
 
Pompy ciepła gruntowe - urządzenie pobiera ciepło zakumulowane pod ziemią. Odbywa się to na dwa możliwe sposoby. Pierwszym z nich jest wykonanie pionowych odwiertów wgłąb ziemi na odległość ok. 80-150m. Wymiennik taki daje gwarancję stabilności temperatury, jednak wykonanie odwiertów wiąże się z poniesieniem sporych kosztów. Drugim sposobem poboru ciepła z gruntu jest zastosowanie wymiennika poziomego w postaci rur o łącznej długości nawet kilkuset metrów, umieszczonych poniżej granicy zamarzania ziemi. W przypadku takiej instalacji niezbędna jest odpowiednio duża powierzchnia terenu, na którym można rozmieścić wymiennik. Rury wymiennika pionowego lub poziomego wypełnione są glikolem. Mieszanka wody i glikolu nazywana jest solanką, przez co niekiedy można spotkać się z określeniem gruntowej pompy ciepła jako pompa typu solanka/woda.
 
Pompy ciepła powietrzne - wykorzystują ciepło z powietrza, przez co nie wymagają instalowania wymienników w gruncie. Dzięki temu są urządzeniami znacznie tańszymi oraz prostszymi w montażu. Powietrzne pompy ciepła z powodzeniem mogą pracować również przy ujemnych temperaturach (w zależności od urządzenia nawet do -20ºC. Jednak przy silnych mrozach konieczne jest wsparcie pracy pompy ciepła grzałką elektryczną czy kotłem grzewczym. 
 
Pompy ciepła woda-woda - dolnym źródłem ciepła jest woda gruntowa, ciepło zazwyczaj jest uzyskiwane za pomocą systemu studni.

 

 

KOTŁY GAZOWE

 

Jak działa kocioł kondensacyjny?

Kocioł kondensacyjny, podobnie jak tradycyjny (niekondensacyjny), ogrzewa wodę zasilającą instalację ogrzewania budynku oraz ciepłą wodę użytkową. W tradycyjnych kotłach spaliny wyrzucane do atmosfery mają jeszcze wysoką temperaturę (ok. 100°C). Spaliny o tak wysokiej temperaturze zawierają jeszcze sporą ilość ciepła, które jest bezpowrotnie tracone.

 

Kotły kondensacyjne maksymalnie wykorzystują ciepło ze spalin zanim zostaną one wyrzucone do atmosfery – spaliny odprowadzane z kotła kondensacyjnego mogą mieć temperaturę nawet 35°C.
Maksymalne odebranie ciepła ze spalin (głębokie ich schłodzenie) możliwe jest dzięki zjawisku kondensacji, które polega na wykropleniu wody zawartej w spalinach. Uzyskuje się wówczas dodatkową ilość ciepła, które można efektywnie wykorzystać obniżając koszty ogrzewania.
 
Kotły kondensacyjne są najbardziej nowoczesnymi urządzeniami grzewczymi, które maksymalnie wykorzystują każdą ilość paliwa. Na ich przykładzie najwyraźniej widać rozwój techniki grzewczej.
Kotły kondensacyjne dzięki odzyskiwaniu dodatkowego ciepła ze spalin (kondensacji) pracują oszczędniej od tradycyjnych o ok. 11%. Dodatkowe oszczędności uzyskuje się dzięki niskiej temperaturze spalin (mniejsza strata kominowa) oraz najnowocześniejszym rozwiązaniom technicznym, jak:
 • wymienniki spaliny/woda o wysokiej sprawności i specjalnej konstrukcji Inox-Radial (stosowane we wszystkich kotłach kondensacyjnych Vitodens)
   
 • najnowszej generacji palniki promiennikowe MatriX, tzw. bezpłomieniowe (w kotłach Vitodens i Vitocrossal)
   
 • układ kontrolujący i regulujący spalania podczas normalnej pracy kotła – Lambda-Pro-Control (w kotłach Vitodens).
Uwzględniając efekt kondensacji i najnowocześniejsze rozwiązania techniczne kotły kondensacyjne firmy Viessmann będą pracować oszczędniej od tradycyjnych o ok. 15-20%, a w porównaniu ze starymi kotłami będą oszczędniejsze nawet o 30%.
 
Przy obecnych cenach gazu, które będą rosły każdego roku, dodatkowe koszty wynikające z zastosowania kotła kondensacyjnego zwrócą się po ok. 4 do 6 latach.

 

 

KOTŁY ZGAZOWUJĄCE DREWNO

 

Jak działa kocioł zgazowujący drewno?

Kotły zgazowujące drewno „produkują” gaz drzewny, który następnie jest w nich spalany. Wykorzystują zjawisko pirolizy, tzn. spalają gazy powstałe w trakcie termicznego rozkładu drewna z niedoborem tlenu.

Zgazowanie drewna zachodzi wewnątrz górnej komory kotła, następnie gaz drzewny przedostaje się przez warstwę żaru i w efekcie trafia do dyszy palnikowej gdzie mieszany jest z powietrzem.
Mieszanina gazu i powietrza zapala się już w dyszy a dopala w ceramicznej komorze umieszczonej w dolnej części kotła (popielniku).

Zgazowania drewna odbywa się w jednej przestrzeni, a cały proces zgazowania zachodzi w pięciu strefach w zależności od temperatury.
 
Etapy produkcji gazu i spalania w kotle zgazowującym drewno:
 
Proces zgazowania drewna :
 • Suszenie drewna – uwalniana jest woda zawarta w drewnie
   
 • Zgazowanie (karbonizacja) – wzrasta temperatura suchego drewna, w związku z czym uwalnia się gaz grzewny 
   
 • Utlenianie – zachodzi tutaj klasyczne spalania, podczas którego uwalnia się ciepło. W warstwie utleniania znajduje się już węgiel drzewny i dochodzi do łączenia doprowadzonego tlenu z węglem
   
 • Redukcja – w tej warstwie znajduje się tylko wyżarzony węgiel drzewny, w którym dochodzi do wyższego stopnia rozkładu smoły i redukcji tlenku węgla

Przybliżony skład chemiczny wyprodukowanego w kotle gazu drzewnego:
 • 47 % azotu N
 • 23 % tlenku węgla CO
 • 18 % wodoru H2
 • 10 % dwutlenku węgla CO2
 • 2 % acetonu CH3COCH3
 
Właściwości gazu drzewnego:
 • wartość opałowa: ok. 4.61 – 5.86 MJ/m3
 • granica wybuchowości: 4.5 – 35 % (mieszanina z powietrzem)
 • temperatura zapłonu: 560°C
 • gęstość: 0.35 – 0.6 kg/m3
 • charakterystyka: palna i wybuchowa mieszanina gazów, lżejsza od powietrza, koloru szarego o charakterystycznym zapachu, dzięki zawartości wodoru i metanu posiada dobre właściwości spalania

 

 

 

GAZOWE POMPY CIEPŁA

 

 

Gazowe pompy ciepła (GHP - Gas Heat Pumps) sa zaawansowanym technologicznie,
nowoczesnym, oszczednym i komfortowym rozwiazaniem, które pozwala na
maksymalizacje wydajnosci i redukcje zużycia energii. Układy GHP wyróżniaja sie
znacznie na tle tradycyjnych technologii grzewczo-klimatyzacyjnych i układów pomp
ciepła. Instalacje GHP AISIN pozwalaja na niezwykle sprawne i efektywne wykorzystanie
energii zawartej w gazie ziemnym lub LPG i przekształcenie jej w obrebie
jednej instalacji na chłód, ciepło i ciepła wode użytkowa, umożliwiajac tym samym
uzyskanie znacznych oszczednosci zarówno na etapie projektowania i wykonania
instalacji, jak i w okresie jej eksploatacji.

 

Technologia GHP opracowana została w Japonii, gdzie na przestrzeni ponad 20 lat została doprowadzona do perfekcji
i stosowana jest w ponad 60% wszystkich obiektów instytucjonalnych i przemysłowych. Od kilku lat technologia
ta dostepna jest także w Europie, gdzie wykonano już ponad 1 800 instalacji z zastosowaniem gazowych pomp
ciepła GHP AISIN. W chwili obecnej technologia GHP AISIN trafia także do Polski, gdzie istnieje olbrzymi potencjał
jej zastosowan.
Ze wzgledu na skalowalnosc mocy i możliwosc przekazywania energii w różnych układach (Dx, AWS, AHU, HWK),
urzadzenia GHP AISIN znajduja zastosowanie w różnego typu obiektach - poczawszy od prywatnych willi i apartamentowców,
a skonczywszy na hotelach i bankach, od supermarketów i centrów rozrywki do restauracji i szkół, od
salonów samochodowych do zakładów produkcyjnych - wszystkie obiekty o dużej kubaturze, gdzie wymagana jest
klimatyzacja i ogrzewanie moga z powodzeniem wykorzystac zalety jaki niesie ze soba technologia GHP AISIN.

Zasada działania:

W układach GHP silnik spalinowy zasilany gazem ziemnym lub LPG wykorzystany jest do napedu zespołu sprężarek
pracujacych w wysokowydajnym układzie pompy ciepła ze zmiennym przepływem czynnika chłodniczego VRF
(Variable Refrigerant Flow). Ciepło powstające podczas pracy silnika wykorzystywane jest w trybie ogrzewania jako
źródło ciepła zasilajacego obieg pompy ciepła, a w trybie chłodzenia pozwala na wyeliminowanie strat zwiazanych
z procesem odszraniania parownika, jakie wystepuja w układach elektrycznych powietrznych pomp ciepła EHP
(Electric Heat Pumps).
W trybie ogrzewania ciekły czynnik R41 0A podgrzewany jest w wymienniku zewnetrznym z wykorzystaniem ciepła
otoczenia oraz ciepła pochodzacego z układu chłodzenia silnika. W ten sposób nastepuje jego odparowanie. Nastepnie
czynnik podlega sprężeniu i trafia do jednostki wewnetrznej, gdzie nastepuje jego skroplenie i przekazanie
w ten sposób ciepła do pomieszczenia.
W trybie chłodzenia ciekły czynnik R41 0A podlega odparowaniu w jednostce wewnetrznej, przez co nastepuje odebranie
ciepła z klimatyzowanego pomieszczenia. Nastepnie czynnik podlega spreżeniu i skierowany jest do wymiennika
zewnetrznego, gdzie nastepuje jego skroplenie i oddanie w ten sposób ciepła na zewnatrz budynku.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zalety technologii GHP AISIN

Technologia GHP AISIN wyróżnia się w zdecydowany sposób na tle innych stosowanych w tradycyjnych układach grzewczo-klimatyzacyjnych i układach pomp ciepła. Spośród najważniejszych zalet technologii GHP AISIN należy wymienić następujące:

Utrzymywanie mocy wyjściowej bez względu na zmiany temperatur zewnętrznych

Ciepło wytwarzane przy pracy gazowego silnika spalinowego w urządzeniach GHP AISIN jest odzyskiwane i staje się efektywnym źródłem energii wykorzystywanej w cyklu grzewczym pompy ciepła. Dodatkowo urządzenia GHP AISIN wyposażone są w komputerowo sterowany regulator prędkości obrotowej silnika oraz w układ dołączania sprężarek w zależności od aktualnego zapotrzebowania na moc. Układ ten pozwala na zapewnienie dostawy energii do budynków na odpowiednim poziomie bez względu na zmiany warunków otoczenia. Jest to czynnikiem wyróżniającym gazowe pompy ciepła GHP AISIN od elektrycznych powietrznych pomp ciepła (EHP - Electric Heat Pumps). Różnica ta jest widoczna tym bardziej, im niższa jest temperatura zewnętrzna. Gazowe pompy ciepła GHP AISIN zachowują bliski 100% zakres nominalnych mocy wyjściowych bez względu na zmieniające się warunki zewnętrzne, podczas gdy wydajność układów EHP drastycznie spada wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej.

Redukcja zużycia energii i kosztów eksploatacji

Zastosowanie gazowego silnika spalinowego w pompach ciepła GHP AISIN  pozwala na uzyskanie określonej nominalnej mocy mechanicznej na zespole sprężarek (a w efekcie mocy cieplnej/chłodniczej przekazanej do budynku) przy niższym koszcie za kilowatogodzinę energii, w porównaniu z elektrycznymi powietrznymi pompami ciepła EHP. Wynika to z faktu, że koszt spalenia gazu ziemnego lub LPG w ilości potrzebnej do wytworzenia odpowiedniej mocy mechanicznej w silniku spalinowym jest niższy niż koszt energii elektrycznej potrzebnej do wytworzenia tej samej mocy w silniku elektrycznym. Wykorzystanie ciepła z układu chłodzenia gazowego silnika spalinowego i odzysk ciepła ze spalin w urządzeniach GHP AISIN pozwala na redukcję kosztów zużycia energii do 40% w porównaniu z tradycyjnymi technologiami. Ponadto, ze względu na to że nadmiar ciepła z układu chłodzenia silnika spalinowego zostaje przekierowany do wymiennika ciepła i może być wykorzystany do produkcji ciepłej wody użytkowej, efektywność rozwiązań GHP AISIN dodatkowo wzrasta.

Praca bez przerw na odszranianie układu

Dzięki wykorzystaniu ciepła z układu chłodzenia silnika spalinowego, urządzenia GHP AISIN nie wymagają pracy w cyklu odwróconego przebiegu czynnika chłodniczego (wymaganego do niezbędnego odszronienia układu i jego poprawnej pracy), jak ma to miejsce w przypadku elektrycznych powietrznych pomp ciepła EHP. Ponadto wysoka sprawność gazowych silników spalinowych TOYOTA umożliwia uzyskanie bardzo szybkiego ogrzania pomieszczeń nawet przy najniższych temperaturach zewnętrznych.

Łatwość instalacji urządzeń GHP AISIN

Układy z zastosowaniem gazowych pomp ciepła GHP AISIN mogą być umieszczone na dachu budynku lub obok niego. Nie wymagają one wykonywania kosztownych odwiertów jak w przypadku geotermalnych pomp ciepła (porównanie z geotermalnymi pompami ciepła może dotyczyć jedynie trybu ogrzewania, ponieważ w trybie chłodzenia geotermalne pompy ciepła umożliwiają jedynie tzw. chłodzenie pasywne (natural cooling), które umożliwia obniżenie temperatury wewnątrz pomieszczeń zaledwie o kilka stopni,  co wymaga oddzielnie stosowania dodatkowych generatorów chłodu). Ze względu na to, że w technologii GHP AISIN zarówno ogrzewanie jak i chłodzenie realizowane są przy wykorzystaniu jednej instalacji, stwarza to znaczne ułatwienie i redukcję kosztów na etapie projektowania i montażu, oraz w dalszej perspektywie podczas serwisu i konserwacji.

Estetyka wykonania instalacji GHP AISIN

Umieszczenie urządzeń GHP AISIN na dachu budynku lub obok niego oraz rozprowadzenie czynnika roboczego wewnątrz budynku za pomocą przewodów o małych średnicach, pozwala na zcentralizowanie jednostek zewnętrznych całego układu grzewczo-klimatyzacyjnego. W odróżnieniu od tradycyjnych rozwiązań klimatyzacyjnych zapewnia to zachowanie estetyki wykonania elewacji budynków.


 

 

PŁYTY FUNDAMENTOWE I STROPY GRZEWCZE

 

Płyty fundamentowe oraz stropy grzewcze to energooszczędny i komfortowy system ogrzewania i chłodzenia!

 

Płyty fundamentowe

Płyty fundamentowe to wynalazek, który zyskuje coraz większą popluarność w nowoczesnym budownictwie. Jedną z wielu zalet posadowienia domu na płycie fundamentowej jest skrócenie czasu budowy. Już po czasie od czterech do siedmiu dni można zacząć murować ściany. W celu szybszego zakończenia budowy korzystne jest połączenie płyty fundamentowej z systemem ogrzewania dzięki ułożeniu w płycie rur grzewczych. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć dodatkowego wykonywania prac instalacyjnych, izolacyjnych i posadzkowych. Eliminuje się montaż grzejników na ścianach i roboty związane z wykonaniem tradycyjnej instalacji centralnego ogrzewania.

Zalety:

 • Uniwersalność zastosowania - daje możliwość wykonania fundamentu niemal w każdych warunkach (grunty słabonośne, wysadzinowe, podmokłe, tereny sejsmiczne, szkody górnicze), ponieważ ciężar budynku jest rozkładany na znacznie większą powierzchnię niż przy tradycyjnym fundamentowaniu;
 • Korzystniejsza cena - dzięki ograniczeniu ilości robót oraz redukcji czasu pracy niezbędnego do wykonania całej konstrukcji, co ma bezpośredni wpływ na spadek kosztów inwestycji;
 • Skrócenie czasu budowy – płytę fundamentową wykonuje się szybciej niż tradycyjne fundamenty.
 • Mniejsza wrażliwość pogodowa - w porównaniu z pracami przy fundamentach murowanych, co daje większe możliwości realizacji płyt bez ograniczeń pogodowych niemal przez cały rok;
 • Zwiększona nośność posadzki - uzyskana dzięki jej zintegrowaniu z płytą nośną, co pozwala wyeliminować ewentualne uszkodzenia i spękania jako zjawisko często występujące w przypadku zastosowania podłogi na gruncie;
 • Większa podstawa dla przegród pionowych - umożliwiająca większą elastyczność w ostatecznym umiejscowieniu lub korygowaniu posadowienia ścian nośnych, a także kominów;
 • Jednorodność izolacji przeciwwilgociowej - związana z posadowieniem fundamentu powyżej poziomu wód gruntowych, gwarantująca brak problemów z podciągającą wodą i przenikającą wilgocią.

Wady:

 • już na etapie projektowania należy przewidzieć gdzie będą zamontowane przyłącza;
 • jeżeli dom jest wznoszony na gruntach wysadzinowych koszty mogą być wyższe niż przy tradycyjnym fundamentowaniu;
 • można stosować tylko beton z wytwórni (nie taki zrobiony metodą gospodarczą na placu budowy);
 • po zakończeniu budowy brak możliwości dobudowania piwnicy.

 

 

Stropy grzewcze

Zasada działania polega na wykorzystywaniu zdolności masy betonu w budynku do akumulacji ciepła tak jak w przypadku płyty fundamentowej. Ta właściwość masy betonu umożliwia oszczędne ogrzewanie niskotemperaturowe oraz pozwala na stosowanie urządzeń chłodniczych o parametrach niższych niż w przypadku tradycyjnych systemów klimatyzacyjnych. Dzięki temu system przyczynia się do ochrony zasobów energetycznych.

Zalety:

 • wysoki komfort cieplny;
 • maksymalne bezpieczeństwo oraz szybkie i łatwe układanie;
 • niewielkie koszty inwestycyjne i eksploatacyjne;
 • łagodne chłodzenie bez przeciągów;
 • optymalna wymiana powietrza przy zastosowaniu urządzeń wentylacyjnych;
 • możliwość zastosowania alternatywnych źródeł energii;
 • niskie i energooszczędne temperatury zasilania systemu.